PODSTAWY
Aby mieć szanse na oddanie celnego rzutu Twoje ciało powinno znajdować się we właściwej pozycji. Po pierwsze silniejsza ręka powinna trzymać piłkę i być ugięta tak, aby przedramię tworzyło z ramieniem kąt prosty. Słabsza ręka powinna podtrzymywać piłkę. Następnie silniejszą ręką zrób ruch do barku (aby nabrać siły potrzebnej do rzutu) i wyprostuj wypychając piłkę nadgarstkiem. Powinna lecieć linią paraboli - rzut nie może być zbyt płaski. Nie zapominaj o pracy nóg, należy je ugiąć i przy rzucie energicznie wyprostować. Trenując celność zawsze powinieneś rzucać w tej samej pozycji, nie zważając na to, czy na początku będziesz trafiał do kosza czy nie. Musisz dążyć do tego, aby rzucanie było dla Ciebie czynnością mechaniczną.
Ćwiczenie: Wypracuj właściwą dla ciebie formę rzutów dzięki temu ćwiczeniu. Stań prosto w pozycji rzutowej. Bez odrywania się od ziemi wypychaj piłkę nad sobą tak, aby leciała jak najwyżej a potem spadała wprost do Twoich rąk. Nie wykonuj żadnej pracy nogami, nie przemieszczaj się.
LAYUP
Layup to rzut, który jest najczęściej stosowany podczas meczy. Zwykle wykonuje się go blisko od kosza pod kątami pokazanymi na zamieszczonym po lewej stronie obrazku. Layup polega na tym, aby odbić piłkę od tablicy zanim wpadnie do kosza. Ten rzut jest najbardziej pewny, szczególnie często wykonuje się go po zbiórce w ataku albo przy dynamicznych wejściach na kosz. Najczęstsze błędy przy rzucaniu techniką layup wynikają z tego, że gracz rzuca słabszą ręką, albo przed obraca się w powietrzu zanim odda rzut. Aby poprawnie rzucić techniką layup trzeba znajdować się w pozycji rzutowej. Jeśli jest po prawej stronie kosza to powinieneś rzucić lewą ręką, natomiast, jeśli znajdujesz się po lewej stronie to powinieneś rzucić prawą. Dryblując powinieneś zatrzymać się ok. 60 cm przed koszem i zrobić dwutakt.
HOOK - SHOT
Rzut tzw. "hakiem" to bardzo dobry sposób na zdobycie punktów szczególnie, gdy gra się przeciwko wyjątkowo dobremu obrońcy, albo gdy dużo graczy znajduje się pod koszem. Jego zaletą jest również fakt, że nie musisz być obróconym w stronę kosza, gdy chcesz rzucić hakiem. Niestety, aby stał się Twoją bronią musisz poświęcić mu dużo godzin na treningach, gdyż hook-shoot jest trudny do opanowania. Również wadą jego jest to, że rzucać w ten sposób można tylko z bliska. Aby poprawnie wykonać HS musisz ręką rzucającą być "od kosza". Drugą ręką pomagaj sobie w utrzymaniu równowagi. Będąc w tej pozycji i trzymając piłkę w silniejszej ręce zrób nią szeroki zamach i oddaj rzut.
FADE - AWAY
Fade-away to rodzaj rzutu polegający na odchyleniu się gracza zanim odda rzut. Gracze wykorzystujący tą technikę są dużo trudniejsi do zablokowania. Po pierwsze musisz dobrze ocenić odległość pomiędzy tobą a koszem. Po drugie tylko dobre (mocne i dynamiczne) wybicie gwarantuje poprawne wykonanie fade-away. Ten element wymaga przede wszystkim dużo praktyki i dobrze wytrenowanego wyskoku. Jeśli nie będziesz systematycznie ćwiczyć fade-away i zastosujesz ten element w grze to możesz być pewien, że się skompromitujesz. Rzut nieprzemyślany lub z dużego dystansu gwarantuje, że będzie to airball (niedolot). Wykonując odskok od obrońcy nie musisz zawsze odchylać się (czyli wykonywać odskok do tyłu). Możesz również wybijać się na boki.
RZUTY ZA 3 PKT.
Popularne "trójki" to jeden z ważniejszych elementów w koszykówce. Aby skutecznie rzucać z dalekiego dystansu trzeba przede wszystkich bardzo dużo czasu poświęcać na treningach rzucając setki razy zza linii trzech punktów. Powszechne zasady dotyczące tych rzutów to: niżej uginać nogi niż przy rzutach z innych miejsc aby uzyskiwać większą siłę na wybicie i rzut, stała, niezmienna technika rzutów (zawsze rzucaj w ten sam sposób), ugięcie nóg zanim dostaniesz podanie (oszczędność czasu), zaangażowanie większości mięśni nóg podczas wybicia (kontroluj je, zacznij wybicie od przeniesienia ciężaru ciała z pięt na palce) i stabilna praca rąk a przede wszystkim nadgarstków - lot piłki musi mieć linię paraboli. Triceps to mięsnie rąk, które odpowiadają w największym stopniu za mocne wypchnięcie piłki, warto je dodatkowo ćwiczyć na siłowni.
Ćwiczenie: Potrzebne 2 osoby: rzucający i zbierający. Rzucający wybiera sobie 5 pozycji na boisku skąd będzie oddawał rzuty za 3 pkt (najlepiej wybrać pozycje pod kątem 0,45,90,135,180). Gracz oddaje po 5 szybkich (bez zastanowienia) rzutów, zbierający natychmiast po rzucie zbiera piłkę i podaje do rzucającego. Po skończeniu serii następuje zamiana pozycji.
ĆWICZENIA (SHOOTING DRILLS)
Beat your favorite pro: Stań na linii rzutów osobistych i oddaj 3 rzuty. Jeśli wszystkie były celne otrzymasz 1 punkt, jeśli nie 1 punkt otrzymuje Twój idol (wymyśl sobie kogoś). Gra się do 10 punktów.
Free throw swish: Zaczynasz mając 5 punktów. Rzucaj osobiste. Punktacja: 1 punkt dostajesz, kiedy piłka idealnie "siądzie" i nie zahaczy wcześniej obręczy, konto się nie zmieni jeśli trafiłeś, ale piłka wcześniej odbiła się od obręczy, natomiast tracisz punkt za każdym razem kiedy spudłujesz. Gra się do 10 punktów.
Free throw like a pro: Rzucaj po trzy osobiste. Jeśli wszystkie trafisz otrzymujesz 1 punkt, jeśli nie tracisz punkt. Gra się do 10 punktów, gdy dojdziesz do 9 musisz trafić tylko 2/2.
PORADY
PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA
4 Minuty - Biegi z piłką
2 Minuty - Rzuty osobiste
4 Minuty - Rzuty spod kosza
2 Minuty - Rzuty osobiste
4 Minuty - Przywieszenia z szybkim dryblingiem
2 Minuty - Rzuty osobiste
4 Minuty - Rzuty za 3 pkt.
2 Minuty - Rzuty osobiste
4 Minuty - Jeden na jednego drybling + wejście na kosz
2 Minuty - Rzuty osobiste
4 Minuty - Drybling dowolny + rzut z dowolnego miejsca
2 Minuty - Rzuty osobiste
4 Minuty - Rzuty spod kosza
2 Minuty - Rzuty osobiste
4 Minuty - Layup
2 Minuty - Rzuty osobiste
4 Minuty - Rzuty za 3 pkt.
2 Minuty - Rzuty osobiste
4 Minuty - Drybling dowolny i wejście na kosz
2 Minuty - Rzuty osobiste